Zwykle to my bywamy w murach Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach, ale tym razem było zupełnie inaczej.  W środę 18 maja br.  Zespół Szkół w Zagórzanach gościnnie otworzył swoje podwoje dla Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu gorlickiego. Władze samorządowe: miasta, gminy i powiatu, dyrektorów szkół oraz wszystkich przybyłych ciepło przywitała Dyrektor Szkoły mgr Iwona Jamro. Dalszą część imprezy poprowadziła Kierownik Filii PBW w Gorlicach mgr Maria Cieśla. Podsumowała konkurs fotograficzno-czytelniczy „Ubierz się w książkę, czyli konkurs na sleeveface w bibliotece”. Nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Z naszej szkoły dyplomy-wyróżnienia i piękne nagrody książkowe otrzymały: Angelika Wachowicz Wakacyjne wspomnienie, Katarzyna Jamro Na skrzydłach młodości.  Kreatywnością, inspiracją i nowatorstwem w podejściu do książki wykazali się pozostali uczestnicy konkursu: Seweryn Cieśla, Natalia Gubała i Maryla Niemiec, Rafał Siarkowicz, Daniel Sarkowicz, Tomasz Kozień. Następna część spotkania odbyła się w naszej Bibliotece Szkolnej. Mgr Joanna Cieśla udostępniła swoje królestwo książek, podkreśliła specyfikę placówki funkcjonującej w wiejskim środowisku, jednak bez kompleksów, bo z dostępem do sieci. Każda szkoła ma swoją mocną stronę, naszą jest zainteresowanie własną przeszłością. Utrwalanie tradycji, szacunek dla spuścizny pokoleń, branie odpowiedzialności za przekazanie następnym pokoleniom.  Mgr Małgorzata Stępień, nauczyciel historii podzieliła się doświadczeniami z własnej pracy dydaktycznej, opisała wieloletnie działania szkolne: ”Małe wielkie Zagórzany, czyli edukacja regionalna na przykładzie historii rodu Skrzyńskich”. Zademonstrowała prace uczniów, redagowane na użytek licznych konkursów, nagrodzone i wyróżnione przez Kuratorium Oświaty, IPN czy Muzeum AK. Następnie nauczyciele bibliotekarze udali się w teren na żywą lekcję historii ”Gdy liście opadać będą z drzew, odprowadźcie mnie tutaj!” Pod Mauzoleum Skrzyńskich i na cmentarzu 125 rozwiązywali zadania z karty pracy, podobnie jak młodzież szkolna. Doświadczenie czegoś, przeżycie jest najlepszą formą nauki. Być może ten rodzaj zajęć będzie inspiracją dla innych. Być może któryś z bibliotekarzy przyjedzie z uczniami, aby młodzi poznali bogactwo Zagórzan.

Joanna Cieśla, Małgorzata Stępień

Więcej informacji na: