Dnia 9 maja uczniowie klasy I i III gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panią Martą Fox, na które zostaliśmy zaproszeni przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe wsi Dominikowice.
Ciekawa prelekcja rozpoczęła się od autoprezentacji samej autorki powieści, opowiadań i wierszy. Na początku pani Marta Fox wyjaśniła młodzieży, na czym polega różnica między prozą a poezją, przytaczając zabawną anegdotę. Powieściopisarka w niezwykle interesujący sposób przedstawiła ciekawe fakty z własnej biografii. Wspominała czasy spędzone w domu rodzinnym, edukację, pierwsze inicjacje czytelnicze, kiedy to z ukrytą w kieszeni szminką zakradała się do biblioteki, by ,,myszkować” pomiędzy półkami pełnymi książek. Wspominała, jak wielkie było jej zdziwienie, kiedy w jednej z przypadkowo wybranych książek znalazła wiersz, którego bohaterkę liryczną utożsamiała z sobą samą. Nie omieszkała też wspomnieć o rozterkach dnia codziennego, skłaniających ją do napisania pierwszego opowiadania i odesłania go na konkurs literacki, podjęcia działalności dziennikarskiej, dylematach dotyczących rezygnacji z posady nauczyciela w liceum. Wszystkie zdarzenia, o których mówiła, uświadomiły zebranym, jak trudna jest droga do sukcesu. W dalszej części spotkania powieściopisarka zaprezentowała swój dorobek literacki, odpowiedziała na pytania młodzieży. Wyjaśniła, które z powieści szczególnie sobie ceni. Pragnąc zachęcić młodzież do lektury swoich powieści, przeczytała krótkie fragmenty wybranych utworów, wspomniała o ich bohaterach. Zaaranżowała sytuację, kiedy to gimnazjalistki mogły wejść w rolę bohaterki powieści i dokonać za nią wyboru.
Interesujący sposób i forma przekazu zapewne zachęci wielu gimnazjalistów do sięgnięcia po książki autorstwa pani Marty Fox, gdyż mogą w nich odnaleźć samych siebie, problemy, dylematy, z jakim boryka się młodzież w wieku dorastania. Wśród tych tytułów, które utkwiły w naszej pamięci, na uwagę z pewnością zasługują: Karolina XL, Iza Anoreczka, Kaśka Podrywaczka, Coraz mniej milczenia (O dramatach dzieciństwa bez tabu), Zielona Nikola, Magda. doc, Święta Rita od rzeczy Niemożliwych, Cafe Plotka. Zachęcamy wszystkich naszych uczniów do sięgania po książki spoza kanonu lektur szkolnych i życzymy miłej lektury.

Joanna Nosal
Krystyna Holik