W dniach 14-15 kwietnia 2016 roku, w naszej szkole odbyły się warsztaty dziennikarskie. Prowadzili je specjaliści, pisarz Krzysztof Petek oraz Sylwia Mazurkiewicz-Petek. Celem spotkania było kształtowanie umiejętności pisarskich, odkrywanie talentów, ukazanie specyfiki pracy dziennikarza, poszukiwanie talentów, zbieranie materiałów prasowych i ich opracowanie w formie artykułów, wywiadów. Nieodłącznym elementem treści językowych okazała się fotografia prasowa, z którą uczniowie mieli okazję się zapoznać. Ważnym aspektem w pracy dziennikarza jest nowoczesna technologia, z którą zetknęli się nasi podopieczni w czasie warsztatów. Prowadzący zajęcia odwołał się również do struktury panującej w redakcji, etyki dziennikarskiej. Nie zabrakło przywołania historii prasy, prawa prasowego. Zwrócił uwagę na specyfikę języka dziennikarskiego oraz rodzaje przygotowanych tekstów prasowych.
W drugiej części spotkania uczniowie mieli okazję wejść w rolę dziennikarzy, przygotować wywiad, artykuł, wykazać się wiedzą i sprawnością językową. W ramach prowadzonych zajęć, odbyły się konkursy z nagrodami.
Warsztaty okazały się ciekawą formą wzbogacenia wiedzy i umiejętności językowych. Mamy nadzieję, że staną się zachętą do podejmowania trudu dziennikarskiego, a szkolna gazetka Gim-Press zyska nowych redaktorów.

Krystyna Holik

Joanna Nosa