W piątek 22 kwietnia 2016 r. uczniowie kl. III Gimnazjum uczestniczyli w Dniu Otwartym Szkół Ponadgimnazjalnych i Bursy Szkolnej w Bieczu. Wicedyrektor LO mgr Renata Lignar  zachęciła młodzież do poznania atrakcyjnej oferty „małej szkoły o dużych możliwościach”.  Biecki kat nikogo nie straszył, ale chętnie się pozował do wspólnych fotografii. Licealiści dla kandydatów przygotowali występy muzyczne,  taneczne, interesujące eksperymenty naukowe oraz kulinarne smakołyki.
Zamierzeniem opiekunów tego wyjazdu była również kontynuacja szkolnych działań „Do źródeł” i nawiązanie do jubileuszowych uroczystości Chrztu Polski. Gimnazjaliści z Zagórzan świadomi chrześcijańskiego dziedzictwa mieli tym razem sprawdzić: Czy słusznie tę perełkę Podkarpacia nazywa się „małym Krakowem” czy też „polskim Carcassone”? Wędrowali śladami interesującej historii miasteczka. Poznali doskonale zachowaną średniowieczną przestrzeń urbanistyczną z rynkiem i siatką ulic, fragmenty czternastowiecznych murów miejskich z barbakanem i basztami, renesansowy Ratusz, budowlę wysoką na 56m. Natomiast reprezentatywne cechy gotyckiej budowli sakralnej wskazywali w Kolegiacie  pw. Bożego Ciała.  W dawnym zamku ulokowano reformatów,  oo. Franciszkanów Prowincji Matki Bożej Anielskiej. Barokowy kościół pw. Św. Anny skrywa szczątki XVII-wiecznego poety Wacława Potockiego. Historyczny rekonesans zakończył się pod synagogą, której obecny wygląd pochodzi z początków wieku XX.  Podczas II wojny światowej pełniła funkcję getta dla Żydów z okolic Biecza. We wnętrzu jeszcze dziś można podziwiać liczne malowidła.
Gimnazjaliści z wychowawczynią i nauczycielką historii wędrowali śladami bp Marcina  Kromera, Stanisława Wyspiańskiego, królowej Jadwigi, królów Władysławów Łokietka i Jagiełły. Przekonali się, że bez udziału kata można stracić głowę dla Biecza.

Małgorzata Augustyn, Małgorzata Stępień