W roku 2016 przeżywamy doniosłe jubileusze: 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz 200-stulecia Kościoła Parafialnego w Zagórzanach. Jest to właściwy moment, aby przypomnieć samym Polakom, więc i młodym mieszkańcom Zagórzan, że znamy nasze chrześcijańskie dziedzictwo i zamierzamy je odpowiedzialnie rozwijać.  Rocznice mają swój ważny wymiar  duchowy, ale również stwarzają okazję do pogłębienia wiedzy religijno-historycznej. Ksiądz katecheta Adam Bezak i nauczycielka historii Małgorzata Stępień samodzielnie opracowali scenariusz, przygotowali materiały źródłowe i poprowadzili pozaszkolne warsztaty edukacyjne. W dniach 31.03 - 12.04 uczniowie klas III-VI SP oraz I-III Gimnazjum przeżywali lekcje w niecodziennej scenerii. Dowiedzieli się, że świątynia, w której przyjmują sakramenty, zawiera autentyczne barokowe i klasycystyczne zabytki. Odkrywali znaczenie scen biblijnych  składających się na tryptyk ołtarza głównego, któremu nadaje się wspólny tytuł „Ofiara”. Poznali tajemnice niektórych obiektów sakralnych, np. obrazu Matki Bożej Pocieszenia, krucyfiksu w tęczy czy znaczenie Bractwa Paskowego. Uczniowie rozwiązywali bardzo różnorodne zadania, wymagające uważnej obserwacji, dokładnego słuchania oraz  wyszukiwania informacji w różnych źródłach, opracowaniach i zasobach internetowych.
Takie zajęcia edukacyjne wprowadzają uczniów w świat kultury i sztuki chrześcijańskiej, przygotowują do aktywnego udziału w życiu lokalnej społeczności, wyrabiają właściwe postawy obywatelskie.

Małgorzata Stępień