We wtorek 6 kwietnia odbyła się w naszej szkole niecodzienna lekcja biologii. Uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą tzn. poznać skarby morskich głębin oraz przyjrzeć się z bliska stworzeniom, które żyją w morzach i ocenach. Wszystko to, za sprawą ciekawej prelekcji poprowadzonej przez pana Stanisława Janturę, który przez czterdzieści minut prezentował nam skutki swojej fascynacji życiem morskich stworzeń.
Wystawa pt.  „Skarby mórz i oceanów” to kolekcja licząca ponad 500 okazów fauny oraz flory mórz i oceanów zbieranych od około 30 lat w rejonie Wielkiej Rafy Koralowej, Morza Śródziemnego i Bałtyckiego. W bogatym zbiorze można było zobaczyć m.in.: egzotyczną kolekcję ryb (np. najeżkę, papugorybę, rekinka psiego, rekina marmurkowego), jadowitego ślimaka, rozgwiazdy, szczęki rekina ludojada,  muszlę największego ślimaka na świecie - syrnixa, kraba królewskiego - skrzypłocza, gąbki, pąkle, langusty, jeżowce, koralowce, małże, kolekcję naturalnych pereł i korali szlachetnych, bursztyny, kolekcję muszli ozdobnych i przedmiotów codziennego użytku wykonanych z muszli.
Uczniowie poznali także wiele ciekawostek dotyczących podwodnego świata. Dowiedzieli się jak powstają perły, że muszelki to najstarsze pieniądze na świecie, oraz że bursztyn to cenny skarb tylko z naszego Morza Bałtyckiego.
Wiadomości zdobyte podczas tej ciekawej lekcji na długo zostaną w pamięci naszych uczniów.

nauczyciel biologii Marcin Juszczęć