Dnia 23 marca 2016 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia nawiązująca do tradycji wielkanocnych. „Tradycje Świąt Wielkanocnych" przygotowały dzieci z klasy drugiej Szkoły Podstawowej. Mali aktorzy ubrani odświętnie, zaprezentowali wiersze związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Przybliżyli również publiczności tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami.
Niedziela Palmowa rozpoczyna w kościele obchody Wielkiego Tygodnia, nawiązując w liturgii do uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Właśnie o tych tradycjach i obrzędach, czyli malowaniu pisanek, świątecznym śniadaniu w Wielką Niedzielę i polewaniu wodą w Lany Poniedziałek, czyli śmigusie-dyngusie, dniu, w którym trzeba polewać się wodą, weselić, śmiać i odwiedzać, opowiedzieli uczniowie. Wprowadzili nas w niezwykły świąteczny czas i przypomnieli symbolikę: jajka, baranka, chleba, bukszpanu, wędliny oraz soli i pieprzu. Sala gimnastyczna była odświętnie udekorowana. W centralnym miejscu stał przystrojony stół wielkanocny, a na nim: koszyczek z jajkami, baby wielkanocne, mazurki, baranek i doniczka z zielonym owsem.
Warto wiedzieć, że:
- Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta w tradycji chrześcijańskiej.
- Dni Wielkiego Tygodnia wróżą pogodę na cały rok: Jaka Wielka Środa – taka wiosna, jaki Wielki Czwartek – takie lato.
- „W Wielki Piątek – dobry siewu początek”, „Jeżeli w Wielki Piątek kropi – radujcie się chłopi”, „W Wielki Piątek jasno, to w stodole ciasno.”
- Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wywodzi się ze starych tradycji. Zdobieniem jajek zajmowały się dziewczyny, a najładniejsze ofiarowywały swoim chłopcom, co miało zjednać im miłość. Dawniej do malowania jajek używano między innymi łupinek cebuli, liści kwiatu malwy, kory dębowej czy owoców czarnego bzu.
- W czasie uroczystego śniadania wielkanocnego dzielimy się święconym jajkiem, co ma zapewnić zdrowie i pomyślność całej rodzinie.
- Po południu gospodarze wychodzili z drewnianym krzyżykiem, palmą i wodą święconą i szli poświęcić swoje pola. Miało to zapewnić dobre, obfite zbiory i zabezpieczyć pola przed suszą, burzami i gradobiciem.
Marzena Nikiel