Od jesieni w Szkole Podstawowej jest realizowany projekt Książki naszych marzeń. Koordynatorka mgr Joanna Cieśla we współpracy z mgr Małgorzatą Stępień przygotowały cykl zajęć pozaszkolnych, aby twórczo promować czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.
W środę 10 lutego 2016 r. uczniowie klasy 4 SP im. KEN w salach Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej filia w Gorlicach brali udział w kreatywnych zajęciach edukacyjnych Z książką przez wieki. W pogadance nawiązującej do biblijnej Wieży Babel mgr Małgorzata Janusz-Nowicka przedstawiła dzieciom praźródła zróżnicowania języków świata. Każda grupa samodzielnie wybrała zakres treści oraz egzotyczny język dla złożenia własnej książki. Uczniowie zadbali o materiał ilustracyjny, ciekawą formę graficzną i kolorystykę zapisów. Powstały autorskie albumy o tym jak zmieniały się  książki na przestrzeni wieków.
Następnie dzieci analizując bryłę Bazyliki  Mniejszej podw. Narodzenia NMP w Gorlicach sprawdzały, jaki jest język architektury. Po jaką książkę sięgnąć? Ile wyjaśni leksykon, a ile encyklopedia? Odkryły, że w Gorlicach, tak jak w Rzymie, można przekroczyć Bramę Miłosierdzia. Czwartoklasiści też potrafią szukać informacji, szukać wyjaśnień, są ciekawi świata i nie boją się stawiać pytań.

Joanna Cieśla, Małgorzata Stępień