W pięknej oprawie barw narodowych w sali gimnastycznej społeczność szkolna przeżywała obchody 97. rocznicy  Święta Niepodległości. Uczniowie klasy czwartej  przedstawili zarys wydarzeń prowadzących do zerwania łańcucha niewoli i odrodzenia się suwerennej Polski. I wojna światowa to w naszej historii czas dramatycznej walki o niepodległość, ale także krzepnięcia politycznej zgody i dojrzewania wspólnoty, która po 123 latach niewoli zdolna była w niedługim czasie zorganizować się w państwo. Rzeczypospolita odradziła się dzięki wspólnemu działaniu, żołnierskiemu wysiłkowi i patriotycznej aktywności obywateli gotowych do pojednania. Słowny komentarz przeplatany wiązanką melodyjnych pieśni oraz przejmujących wierszy to piękne próby przywołania wzruszenia tych, którzy po ponad stu latach niewoli wywieszali polskie flagi, przywracali polski język do szkół i tworzyli na nowo podwaliny polskiej państwowości.
Autorki scenariusza akademii mgr Aneta Motyka i mgr Katarzyna Ciapaj zadbały również o wymowną dekorację. Mgr Alicja Pyznar odpowiedzialna za repertuar muzyczny szkolnego chóru postarała się, aby wszyscy młodzi słuchacze poczuli, że dzień 11 Listopada
to nasze wspólne święto, że  wywalczoną wolność trzeba szanować i pielęgnować. Uroczystość uświetnili soliści: Mikołaj Burkot z kl. IV, Antoni Żegleń z kl. VI oraz Alicja Wachowicz z kl. III Gim.

Aneta Motyka, Katarzyna Ciapaj