Rok 2015 trwa i trwają obchody zdarzeń sprzed stu lat. Powiatowe Centrum Edukacyjne i Stowarzyszenie Historyczne „Bitwa pod Gorlicami 1915” tym razem do współpracy zaprosili uczniów szkół podstawowych Powiatu Gorlickiego. Dnia 24 listopada Kacper Kukla i Damian Kurzawa z kl. VI  wraz z wybraną grupą uczestniczyli w specjalistycznych zajęciach w Muzeum Regionalnym. Kustosz pani Katarzyna Liana odsłaniała zakulisowe sekrety Europy przygotowującej się do wojny oraz polityczne plany zaborców wobec Polaków. Plastyczna mapa wyposażona w świetlne oznakowania pozwoliła zrozumieć i poznać intensywny przebieg decydujących faz największej z bitew frontu wschodniego. Mieszkańcy Gorlic przeżywali wojenną gehennę wraz z wyjątkowym burmistrzem „z dni grozy” ks. Bronisławem Świeykowskim. W Pawilonie Historii Miasta uczniowie obejrzeli film dokumentalny o „małym Verdun” i cmentarzach wojennych, a z wysokości ratuszowej wieży konfrontowali swoją wiedzę z topografią współczesnych Gorlic.

Małgorzata Stępień – opiekun dydaktyczny