Wsparci decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej ruszamy z promocją czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Zaczynamy realizację projektu Książki naszych marzeń w zakresie szkoły podstawowej. To nowe przedsięwzięcie  ma na celu poprawę kondycji czytelniczej najmłodszych uczniów. U nas - książki już zakupione, czekają na oprawienie, katalogowe opracowanie.  A tymczasem w projekcie wystartowali uczniowie klasy 5 SP im. KEN. Wspólna inicjatywa  nauczyciela bibliotekarza mgr Joanny Cieśli i wychowawcy mgr Małgorzaty Stępień oraz pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu Filia w Gorlicach zaowocowała atrakcyjnymi zajęciami. Dnia 4 listopada 2015 r. w salach Biblioteki Pedagogicznej uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych Książka odwieczny towarzysz człowieka. Zajęcia miały charakter interdyscyplinarny, obejmowały i poszerzały wiedzę uczniów z zakresu historii, języka polskiego, zajęć komputerowych i plastyki. Dzieci pod czujnym okiem mgr Małgorzaty Janusz-Nowickiej odkrywały tajemnice pisma ideograficznego, najstarszych alfabetów, historię książki oraz rozwój pisma w różnych kulturach od czasów najdawniejszych do współczesnych. Głównym celem warsztatów było ukazanie faktu, że  książka od czasów najdawniejszych towarzyszy człowiekowi, a jej obecność pozwala na ciągły rozwój cywilizacji. Podzieleni na małe grupy uczniowie wcielili się w role autorów i edytorów własnych książek, ale wybrali języki pozaeuropejskie i punktowe pismo dla niewidomych. Ogromne  zasoby  Biblioteki Pedagogicznej pozwoliły na przygotowanie arcyciekawych publikacji: egipskie hieroglify pozwoliły spisać Księgę imion, ideograficzne pismo japońskie, gdzie jeden znak oznacza jedno pojęcie, dało Zabytki Japonii,  arabskie Sekrety Arabii.  Alfabet L. Braille’a oparty na wojskowym systemie umożliwiającym odczytywanie rozkazów bez użycia światła wykorzystała grupa dziewcząt, aby zredagować zbiorek popularnych wierszyków Wlazł kotek na płotek. Wyjazdowa forma zajęć, nowe środowisko edukacyjne oraz możliwość twórczej ekspresji są atrakcyjne. Piątoklasiści wykazali się nie tylko chęcią zdobywania wiedzy o świecie, jak i szerokimi zainteresowaniami, ale i kreatywnością myślenia.

Joanna Cieśla, Małgorzata Stępień