Od roku naszym szkołom tworzącym Zespół patronuje – Komisja Edukacji Narodowej, pierwsze w świecie ministerstwo publicznej oświaty, powołane do życia 14 października 1773 roku. W Polsce na tę pamiątkę został ustanowiony Dzień Edukacji Narodowej - Święto wszystkich pracowników oświaty. Uczniowie  pod opieką wychowawców udali się do kościoła parafialnego. Ks. katecheta odprawił mszę świętą wintencji uczniów, nauczycieli i rodziców, a mottem kazania uczynił łacińską sentencję  Non scholae, sed vitae discimus. - Nie dla szkoły, lecz dla życia uczymy się. Ta sama myśl towarzyszyła dalszej części obchodów. Uroczystość pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej im. KEN oraz pasowania na ucznia Gimnazjum im. KEN w Zagórzanach wzbogaca nasz ceremoniał i buduje tradycję. Wychowawczyni kl. I Gimnazjum pani Karina Szura wyreżyserowała przedstawienie na kanwie „Ody do młodości”. Słuchacze poznali typy z Atlasu uczniów, zupełnie nowe aspekty tabliczki mnożenia i deklinacji rzeczowników. W obecności sztandaru szkoły złożyli ślubowanie i zostali przyjęci do braci gimnazjalnej.
Dzień Edukacji to czas wręczania nagród Dyrektora szkoły, w tym roku zostali wyróżnieni nauczyciele: Małgorzata Augustyn, Marcin Juszczęć, Barbara Kudławiec, Marzena Nikiel, Joanna Nosal oraz wszyscy pracownicy obsługi. Nagrodę Wójta podczas gminnych obchodów w Bystrej odebrały: dyrektor Iwona Jamro i Małgorzata Stępień.

Małgorzata Stępień