W dniu 9 października 2015 roku uczniowie klas IV-VI SP uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Tarnowa. Celem wyjazdu było przygotowanie do świadomego, aktywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym, zapoznanie ze sztuką teatralną Tajemniczy ogród w wykonaniu aktorów Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Znakomita gra aktorska, oprawa sceniczna oraz przesłanie dzieła literackiego pozwoliły uczestnikom dostrzec ponadczasowe wartości egzystencjalne, znaleźć odpowiedź na nurtujące problemy życiowe, na które napotyka młody człowiek. Wirtualna rzeczywistość, z którą dzieci i młodzież obcują na co dzień, została skonfrontowana z ,,żywym słowem”. Po raz kolejny przekonaliśmy się o tym, że nawet najlepszy przekaz elektroniczny nie zastąpi spotkania z aktorem, wzorcową interpretacja głosową dzieła.
Lekcja kultury została poprzedzona zwiedzaniem najważniejszych i najpiękniejszych zakątków Tarnowa. Wędrówkę rozpoczęliśmy od najstarszej dzielnicy miasta, której symbolem pozostaje po dziś dzień ul. Wałowa. Następnie udaliśmy się pod ruiny XVII- wiecznej synagogi znajdującej się obok tzw. Placu Rybnego. W tym miejscu zetknęliśmy się z kulturą żydowską, której przedstawicielem jest znany tarnowianin, pisarz Roman Brandstaetter. Najważniejszym punktem zwiedzania był symbol Tarnowa – Ratusz Miejski wraz z Rynkiem oraz Bazyliką Katedralną . Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że według niektórych historyków należy on do najładniejszych w tej części Europy. Nic dziwnego, bowiem jego nietypowy „skośny” profil w połączeniu z przepięknymi XIX wiecznymi kamieniczkami nadają temu miejscu szczególny urok. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie tarnowskiej Katedry. Gotycka budowla z charakterystyczną strzelistą wieżą robi wrażenie. Wewnątrz podziwialiśmy różne style wystroju tej świątyni, bowiem w ciągu wieków zmieniał się on w zależności od kolejnych fundatorów. I tak mogliśmy zobaczyć: gotyckie stalle, ambonę, charakterystyczne sklepienia krzyżowo – żebrowe, ale również renesansowe ołtarze i XVII – wieczną Pietę, którą mieszkańcy Tarnowa otaczają szczególną czcią i szacunkiem. Jak na jeden dzień wrażeń estetycznych oraz edukacji historycznej było z pewnością wystarczająco. Kto wie? Może jeszcze wrócimy w to miejsce?
Organizatorkami zajęć edukacyjnych w terenie były nauczycielki języka polskiego- Joanna Nosal, Krystyna Holik, Małgorzata Stępień, natomiast przewodnikiem po zabytkowych miejscach Tarnowa ks. Adam Bezak.

Joanna Nosal,
ks. Adam Bezak