Dyplomacja to moja pasja - mawiał Aleksander hr. Skrzyński.  Maturę zdał w Gimnazjum im. J. Sobieskiego w Krakowie, studiował prawo w Krakowie, Monachium i Wiedniu. Specjalizował się w prawie międzynarodowym. Doktorat uzyskał w 1906 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w służbie dyplomatycznej Austo-Węgier, potem reprezentował już odrodzona ojczyznę. W II Rzeczypospolitej Polskiej aż trzy razy pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych, na przełomie lat 1925/26 ujął stery rządu „zgody narodowej”.  Człowiek wielkiego intelektu, szerokich zainteresowań, wysokiej kultury osobistej,  wszechstronny humanista urodził się w Zagórzanach i tu jest pochowany.
Rodowe Mauzoleum na jego zlecenie zaprojektował najpopularniejszy architekt i malarz przełomu wieków Marian Teodor Talowski.
Uczniowie klas III-VI SP oraz I-III Gimnazjum oddali hołd wyjątkowemu Rodakowi w 84 rocznicę jego śmierci. Minuta ciszy, płonące znicze i żywa flaga dopełniły podniosłości nastroju.  Przestrzeń Cmentarza nr 125 jest obowiązkową częścią lekcji w terenie dla podkreślenia epizodu  wojennego młodego arystokraty-dyplomaty oraz poznania symboliki nagrobnej. Uczniom towarzyszyli: Małgorzata Stępień, Krystyna Holik, Ryszard Jamro, Aneta Motyka, Joanna Nosal oraz Renata Wantuch.

Małgorzata Stępień