Ostatnia środa przed wakacjami  była dniem zbilansowania działań Stowarzyszenia Młodych Humanistów w Zagórzanach. Rok szkolny 2014/2015 w Małopolsce zdominowały obchody setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej oraz bitwy pod Gorlicami, a Zagórzany zapisały swoją własną kartę w ojczystych dziejach. Uczniowie poszukiwali prawdy o ludziach i wydarzeniach sprzed wieku. Tworzyli własną narrację historyczną, startowali w konkursach, uczestniczyli   w warsztatach muzealnych i bibliotecznych, startowali w grze miejskiej, turnieju strategicznej gry historycznej i złazie turystycznym. Członkowie SMH ciężko w dodatkowym czasie pracowali na swoje sukcesy w konkursach. Efekty ich wysiłków podlegały ocenie wąskiego grona jurorów najczęściej w przestrzeni pozaszkolnej. Do wiadomości publicznej podawane są gotowe wyniki, w czerwcu nadszedł czas zademonstrowania indywidualnych prac przed rówieśnikami. Pierwsza wystąpiła laureatka konkursu  powiatowego Wspomnienia mojej rodziny  z okresu I wojny światowej na Ziemi Gorlickiej Alicja Wachowicz. Literackie ujęcie tematu wzbogaciła pięknym śpiewem i unikatowymi zdjęciami z rodzinnych albumów. Następnie małopolscy finaliści konkursu tematycznego Walka Polaków o niepodległość i granice w latach 1914- 1921 Ewelina Brach i Karol Pawluś prezentowali wybrane wątki autorskich prac, a w nich interpretację źródeł historycznych. Zupełnie inne warunki musieli spełnić uczestnicy  zmagań historyczno-artystycznych Stare Pomniki opowiadają swoją historię - pozostałości kultury żydowskiej w regionie. Wojewódzka laureatka Anna Gubała przedstawiła wyjątkową Synagogę Dużą przy ul. Piekarskiej i jej rolę w życiu dawnych Gorlic, bezprecedensową historię zgodnej egzystencji Polaków i Żydów. Natomiast finaliści Patrycja Firszt i Seweryn Cieśla zaprosili uczniów na pokaz samodzielnie zrealizowanych filmów, w których występują przeciwko rozmazywaniu prawdy historycznej. Dbałość i popularyzowanie wiedzy o tym, że potęgę ekonomiczną miasta budowały różne społeczności przynależy każdemu pokoleniu.

Uczniowie Gimnazjum im. KEN w Zagórzanach pokazali, że godnie reprezentują swoją szkołę i odważnie podążają za drogowskazami patrona.

Małgorzata Stępień – opiekun SMH