W ramach Małopolskiego Programu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej został ogłoszony konkurs tematyczny Stare pomniki opowiadają swoją historiępozostałości kultury żydowskiej w Twoim regionie dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2014/2015. Rozgrywki  zorganizowali: Zespół Szkół w Proszowicach i Kuratorium Oświaty w Krakowie we współpracy z OBEP IPN w Krakowie, Żydowskim Muzeum Galicja oraz Wyższą Szkołą Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Troje uczniów Gimnazjum im. KEN w Zagórzanach podjęło wyzwanie i poszukiwało w swoim szeroko pojętym sąsiedztwie obiektów, materialnych pamiątek związanych z historią i kulturą Żydów. Odnalezione ślady uczestnicy musieli zaprezentować w powiązaniu z właściwym okresem historycznym. Anna Gubała, Patrycja Firszt i Seweryn Cieśla nawiązali współpracę ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Gorlickiej oraz Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach. Mnóstwo materiałów z własnych zbiorów udostępniła Pani Anna Wygrzywalska. Pani kustosz Katarzyna Liana otworzyła archiwa, podzieliła się wiedzą, wypożyczyła książki, pokazała, gdzie szukać znaczeń symboliki judaistycznej. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem dokumentowali dziedzictwo kulturowe licznej w przedwojennych Gorlicach społeczności żydowskiej. Powstała jedna praca fotograficzna z uzasadnieniem doboru treści oraz dwie prace multimedialne. Dnia 5.czerwca ogłoszono listę zwycięzców etapu wojewódzkiego. Z ogromną przyjemnością podajemy do wiadomości, że: laureatką została Anna Gubała – za Bezprecedensowe historie (Synagoga Duża przy ul. Piekarskiej 3), natomiast finalistami: Seweryn Cieśla za film Gdy pamięć ludzka gaśnie, mówią kamieniePatrycja Firszt za film Ku pamięci i przestrodze.
Nasi zwycięzcy odbiorą nagrody i dyplomy podczas uroczystości dnia 17 czerwca 2015 r.  w Zespole Szkół w Proszowicach.

Małgorzata  Stępień – opiekun naukowy

Czytaj  więcej >>