Uczniowie klasy drugiej Gimnazjum przeżywali swą wędrowniczą przygodę podczas złazu turystycznego we wtorek 28 kwietnia. Razem grupami z Bystrej, Ropicy Polskiej i Stróżówki pokonywali „trasą północną”. Przewodnik Robert Grzanka poprowadził od cmentarza wojennego nr 91 w Gorlicach niebieskim szlakiem przez Golgotę,  Magdalenę, Kopalnię, Blich, ławą na Ropie, ścieżką spacerową do aż do Szymbarku.  Zwiadowcy z Zagórzan pod czujnym okiem opiekunów Małgorzaty Stępień i Ryszarda Jamro zbierali informacje, rozwiązywali zadania, tworzyli meldunki, poznawali kolejne aspekty „przełomu gorlickiego” z maja 1915 roku. W jakimś stopniu doświadczyli trudu marszu w górzystym terenie, chociaż bez żołnierskiego wyposażenia. W skansenie Szymbarku mogli odpocząć
i zjeść gorącą grochówkę. Kierownik Leszek Brzozowski opowiedział młodzieży o ekspozycji „Sztab generała Mackensena”. Manekiny głównych aktorów wojennej operacji są umieszczone w stodole plebańskiej. Prelekcja „Gorliczanie w bitwie pod Gorlicami” Jerzego Tomasika nauczyciela LO im. M. Kromera z  udziałem żołnierzy Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915 była żywą lekcją historii. Z udziałem Wójta Gminy Gorlice – Ryszarda Guzika odbyło się podsumowanie projektu. Przedstawiciele młodzieży odczytali Przesłanie „Pamięć, Pokój, Pojednanie”, w którym oddali cześć poległym w czasie I wojny światowej oraz zaapelowali o Europę wolną od nienawiści i wojny. Pięknym symbolem było  wysłanie w niebo 100 balonów pokoju na 100-lecie gorlickiej bitwy.  Złożenie wieńca przez przedstawicieli młodzieży na cmentarzu nr 74 w Szymbarku w towarzystwie przedstawicieli GRH Gorlice 1915 zakończyło gminne obchody.
Gimnazjaliści z Zagórzan bardzo aktywnie uczestniczyli w różnych formach uczczenia setnej rocznicy wybuchu Wielkiej Wojny i bitwy pod Gorlicami.

Małgorzata Stępień

 

Więcej zdjęć w galerii >>