1. kwietnia 2014 roku w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego „Ślady przeszłości w palecie barw". W tym roku szkolnym uczniowie wybrali tematykę humanistyczną. Młodzież klasy II gimnazjum zainspirowana przeszłością naszego regionu i jej dziedzictwem kulturowym, przez kilka miesięcy pogłębiała wiedzę na temat  swojej małej ojczyzny. Punktem wyjścia był katalog Przeszłość w kamień zaklęta opracowany i wydany przez gimnazjalistów w 2006 roku,              a poświęcony kapliczkom i krzyżom przydrożnym na terenie Zagórzan. Obecnie zawartość katalogu wzbogacona została o ciekawe obiekty cmentarza parafialnego, kamienne grobowce pochodzące nawet z połowy XIX wieku. Uczniowie poznali symbolikę znaków i stosowanych zapisów nazwisk, badali rodzaje inskrypcji, rzeźby nagrobnej.  Zgłębiali tajniki genealogii w obrębie własnych rodzin. Praca odbywała się równolegle w dwóch grupach:

Młodzi literaci pod opieką mgr Krystyny Holik

• Rafał Siarkowicz
  • Izabela Szpyrka
  • Seweryn Cieśla
Impreza podsumowująca działania  obowiązkowego projektu zgromadziła się rodziców, nauczycieli, przedstawicieli społeczności lokalnej z sołtysem p. Michałem Pyrciochem i radną p. Krystyną Kozień. Uczniowie zaprezentowali obraz świata poprzez paletę barw. Wykorzystali teksty literackie, nie zabrakło również humoru, śpiewu, tańca i gry na gitarze. Katalog Przeszłość w kamień zaklęta II edycja będzie do nabycia podczas najbliższego zebrania z rodzicami.

Krystyna Holik, Małgorzata Stępień