Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorlickiej zaproponowało taki tytuł XXI. edycji konkursu literackiego „ZNAM MOJE MIASTO, ZNAM ZIEMIĘ GORLICKĄ” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu gorlickiego. Stulecie wydarzeń I wojny światowej jest z pewnością niepowtarzalną okazją utrwalenia wspomnień
o losach naszych przodków. Czas pracuje i zaciera ślady. Uczniowie naszej szkoły podjęli trud poszukiwań, rozmawiali z dziadkami, przeszukali albumy rodzinne, spisali zebrane informacje. 25 marca 2015 r. zostały złożone dwie autorskie prace literackie:
Czy moi pradziadkowie do siebie strzelali? Dorian Ulejczyk, kl. IV SP przedstawił skomplikowane dzieje swoich przodków, których los rozrzucił po świecie, wiec służyli
w armiach trzech zaborców, stali po przeciwnych stronach frontu.
„Tajemnica starej piwnicy” Alicja Wachowicz, kl. II Gim. opisała tragiczne losy prapradziadka zmobilizowanego do c.k. armii i poległego w 1914 nad rzeką Nidą  w walkach z Rosjanami. Rodzina nie zna miejsca jego pochówku, ale umieściła tablicę z jego  nazwiskiem i datą śmierci na rodzinnym grobowcu.  Natomiast tytułowa piwnica okazała się schronem przeciwpancernym w czasie walk pozycyjnych 1914/1915, uratowała życie jego żony i dzieci. Komisja konkursowa zakwalifikowała pracę Alicji Wachowicz do finału powiatowego, który odbędzie się pod koniec kwietnia w Gorlicach. Nasi młodzi mieszkańcy Zagórzan stają się badaczami przeszłości, szukają dokumentów w domach, muzeum, archiwach, wyciągają z nich wnioski, nadają im ciekawą formę. Pokazują jak koło wielkiej historii przetacza się przez małą wioskę i wciąga w swój wir każdą rodzinę. Redagują interesującą pracę i posługują się piękną polszczyzną.

Małgorzata Stępień – opiekun dydaktyczny