Rok 2015 w świadomości mieszkańców Powiatu Gorlickiego zapisuje się przede wszystkim jako stulecie przełomowych wydarzeń pierwszej wojny światowej. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Marian Zgórniak (rodowity gorliczanin) podkreśla ich wagę: Po klęsce pod Gorlicami carska Rosja nie była zdolna do podjęcia większej akcji zaczepnej, ani też nie potrafiła już odtąd przeciwstawić się ofensywie państw centralnych. W ciągu kilku tygodni Rosjanie utracili całą Galicję, wkrótce potem Królestwo, Litwę, Kurlandię, zachodnią cześć Białorusi, Podola i Wołynia. (...) Przełom pod Gorlicami stanowi punkt zwrotny w całej wojnie na wschodzie. Zapoczątkował on serię klęsk wojsk rosyjskich (...), mając niemały wpływ na powstanie niepodległej Polski.

Nauczycielka historii Małgorzata Stępień i nauczycielka bibliotekarz Joanna Cieśla przygotowały dla gimnazjalistów cykl zajęć pozaszkolnych dla przybliżenia militarnych i politycznych aspektów bitwy pod Gorlicami dla działań Wielkiej Wojny. W środę 4. marca 2015 r. uczniowie kl. I Gimnazjum podczas warsztatów w filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej poznali cenne źródła pisane, a tłumaczone z j. rosyjskiego i niemieckiego. Pod kierunkiem mgr Małgorzaty Janusz-Nowickiej czytali pamiętniki i opowiadania z tego okresu. Następnie gimnazjaliści przygotowali publikacje „Ja/My o bitwie pod Gorlicami’1915”. Każda grupa wybrała samodzielnie ciekawy temat i przedstawiła własną interpretację faktów historycznych i śladów przeszłości na ziemi gorlickiej. Powstały albumy: „Ks. Bronisław Świeykowski – burmistrz wojennych Gorlic”, „Bitwa pod Gorlicami” oraz „Cmentarze wojenne”.

Małgorzata Stępień