Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka powinna być  na długo zapamiętana. Dlatego 15 stycznia 2015 r. w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników. Pasowanie poprzedzone zostało krótkim spotkaniem z bohaterami bajek a w podróż do biblioteki zabrała dzieci literacka lokomotywa. W trakcie spotkania pani bibliotekarka  wyjaśniła  dzieciom konieczność poszanowania książek oraz przestrzegania regulaminu biblioteki. Główna bohaterka – KSIĄŻKA- przedstawiła uczniom swe prośby w formie wiersza. Uczniowie doskonale zrozumieli zasady i potrzebę poszanowania książek, poznali także zasady zachowania się w bibliotece oraz umiejętność wypożyczania zbiorów. Po krótkiej lekcji  wszystkie dzieci głośno powtarzały tekst przyrzeczenia. Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia każdy nowy czytelnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz wypożyczył być może pierwszą w swoim życiu książkę.

Joanna Cieśla