Wyjątkowy gość odwiedził naszą szkołę w 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Pan Tadeusz Krok po 30 latach wrócił do szkoły w Zagórzanach. Dziś jest bardem, poetą, muzykiem znanym i uznanym, kiedyś był nauczycielem represjonowanym przez Służbę Bezpieczeństwa. Dla niego świat znieruchomiał dnia 8 marca 1984 r. Został  aresztowany w miejscu pracy na oczach uczniów, gdy razem przygotowywali akademię na Dzień Kobiet. Głęboko wzruszył, a nawet poraził słuchaczy siłą osobistych przeżyć podczas brutalnych przesłuchań w więzieniu. Dziś gimnazjaliści z trudem wyobrażają sobie ówczesną codzienność Polaków: czołgi na ulicach, godzinę milicyjną, internowania, krwawe pacyfikacje strajków, nagłe zniknięcie kogoś bliskiego, niepewność jego losu. Pan Tadeusz był przetrzymywany w więzieniu bez procesu, na mocy amnestii odzyskał wolność, ale do szkoły w Zagórzanach już nie wrócił. Został dyscyplinarnie zwolniony. Dziś po raz pierwszy publicznie mówił o tych trudnych czasach.

15 grudnia 2014 r. uczniowie zapalili Światło Wolności, tym wszystkim którzy cierpieli i ginęli w wyniku prześladowań reżimu gen. Jaruzelskiego. Pan Tadeusz Krok jest jednym z pokrzywdzonych, ale młodym ludziom zostawił przesłanie nadziei i miłości oraz obietnicę ponownych odwiedzin. Po 30 latach znów zaśpiewał w Zagórzanach, choć dla innej  publiczności. Los sprawił, że spotkanie odbyło się w sali nr 3, tej samej w której pan Krok miał ostatnią przerwaną lekcję. Na zakończenie Dyrektor Iwona Jamro podziękowała Szanownemu Gościowi za wizytę i wartościową lekcję najnowszej historii, a uczniowie dołączyli życzenia świąteczne.

Małgorzata Stępień