Nadleśnictwo Gorlice realizując projekt „Ochrona cisa pospolitego i jego restytucja na terenie RDLP w Krakowie”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko podarowało naszej szkole 500 sadzonek cisa pospolitego. Pracownicy Nadleśnictwa: nadleśniczy mgr inż. Jerzy Gadzina i jego zastępca mgr inż. Konrad Barczyk przeprowadzili zajęcia przyrodnicze w terenie. Uczniowie dowiedzieli się, że cis pospolity występuje w formie krzewu lub drzewa, które dorasta maksymalnie do 18 – 20 m wysokości. Igły mają 2 – 3 cm długości, są spłaszczone, od górnej strony ciemnozielone, a od dolnej jasnozielone. W nasionach, igłach i pędach zawarty jest trujący alkaloid – taksyna, jedynie czerwona osnówka nasion nie jest trująca. Jest gatunkiem historycznie starym, gdyż wykształcił się 190 mln lat temu. Najstarsze cisy rosnące w Polsce w Henrykowie Lubańskim mają ok. 1300 lat. W 1423 roku król Władysław Jagiełło nakazał ochronę tego drzewa, a w Polsce zostało objęte ochroną gatunkową w 1946 roku i wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin jako gatunek narażony na wyginięcie.
Po wysłuchaniu prelekcji pani dyrektor Iwona Jamro i nadleśniczy Jerzy Gadzina zasadzili symboliczne drzewko przed budynkiem szkoły. Następnie uczniowie z rodzicami, nauczycielami, pracownikami szkoły i nadleśnictwa posadzili w formie żywopłotu 500 sadzonek cisa pospolitego.
Na zakończenie akcji sadzenia cisów wszyscy uczniowie otrzymali prezenty z symbolem chronionego gatunku w postaci „ekologicznych” drewnianych zakładek do książek, ołówków, etui na telefon oraz odblasków. Nauczyciele również otrzymali drobne upominki – „Atlas - przewodnik – Obszary chronione w lasach Małopolski”, folder przedstawiający osobliwości Nadleśnictwa Gorlice, notatniki i torby ekologiczne.
Zajęcia przyrodnicze poprowadzone przez pracowników Nadleśnictwa w bardzo ciekawy sposób – teoria połączona z praktyką, przybliżyły dzieciom i młodzieży zagadnienia związane z prowadzonymi działaniami na rzecz ochrony gatunków roślin, którym grozi wyginięcie.
Małgorzata Augustyn
Na temat akcji można również przeczytać na stronie Gminy Gorlice >>