15 października  2014 r. to data, która na stałe wpisze się w historię naszej placówki. Tego dnia szkoła obchodziła Złoty Jubileusz oraz nadanie imienia szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół i przekazanie sztandaru. Uroczystość ta połączona była z gminnymi obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Rozpoczęła się Mszą świętą w kościele pod wezwaniem Św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika w Zagórzanach, którą koncelebrował Dyrektor Wydziału Teologicznego kurii w Tarnowie, ks. dr Bogusław Połeć. Podczas nabożeństwa odbyło się poświęcenie  nowego sztandaru.  Po nim zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice i młodzież udali się do budynku szkoły. Zebranych powitała dyrektor Iwona Jamro.
W okolicznościowym przemówieniu przywołała historię placówki. Kolejnym punktem uroczystości było oficjalne nadanie Szkole Podstawowej i Gimnazjum  w Zagórzanach imienia Komisji Edukacji Narodowej. Uchwały z dnia 18 czerwca 2014 r. odczytał Przewodniczący Rady Gminy Gorlice, Aleksander Kalisz. Z kolei przedstawiciele Rady Rodziców przekazali Dyrektorowi  sztandar. Po uroczystym ślubowaniu pani Jwona Jamro przekazała sztandar społeczności uczniowskiej.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Gorlice, który przez okres siedemnastu  lat kierował szkołą w Zagórzanach. Wręczył okolicznościowe Nagrody Wójta nauczycielom i dyrektorom z terenu naszej gminy. Wśród wyróżnionych znaleźli się dyrektor Iwona Jamro oraz nauczycielka j. polskiego i j. angielskiego pani Krystyna Holik. Z rąk pani Iwony Jamro Nagrodę Dyrektora Szkoły odebrali : ks. K. Baran, Joanna Cieśla, Tomasz Górski, Ryszard Jamro, Małgorzata Stępień, Renata Wantuch i Ewa Zasowska.
Z kolei głos zabrali  goście: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Barbara Bartuś, z ramienia Małopolskiego Kuratora Oświaty Ewa Gadomska,  w imieniu Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Koguta Zygmunt Fryczek, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Bugno, Przewodniczący Rady Gminy Gorlice Aleksander Kalisz, Prezes Oddziału ZNP Janina Fugiel, Dyrektor OKGG Franciszek Rzeszutek, Dyrektorzy szkół i przedszkoli Gminy Gorlice - Mariusz Tarsa, Beata Kraus i Lidia Klimek.
W końcowej części uroczystości młodzież szkolna przedstawiła montaż słowno-muzyczny, którego hasłem przewodnim stały się  słowa Jana Pawła II ,,Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli”. W ich wystąpieniu nie zabrakło też treści propagujących misję  placówki, w myśl której nadrzędnymi wartościami w procesie kształcenia i wychowania młodego człowieka są edukacja, kreatywność i nowatorstwo. Wychowankowie przypomnieli początki oświaty w Polsce. Sięgnęli  pamięcią  do trudnych momentów w dziejach edukacji naszej ojczyzny. W formie teatru cieni zaprezentowali okres zaborów. Zobrazowali też współczesne oblicze szkoły. W formie słowa recytowanego i śpiewu złożyli podziękowania  i życzenia za trud edukacji i wychowania wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty w dniu ich święta.  Część artystyczną przygotowały Barbara Kudławiec, Joanna Nosal i Alicja Pyznar. O oprawę plastyczną zadbali: E. Zasowska, R. Wantuch, T. Górski, R. Jamro, M. Juszczęć oraz instruktor OKGG - E. Kamińska.
Przybyli na uroczystość goście obdarowani zostali upominkiem w postaci publikacji ,,Szczypta teorii i garść historii o szkole w Zagórzanach” pod redakcją Iwony Jamro, Anety Motyki i Małgorzaty Stępień, okolicznościowym kalendarzem oraz specjalnym numerem czasopisma szkolnego ,,Gim – Press”.

Barbara Kudławiec, Joanna Nosal

Relacja w gorlickiej telewizji internetowej (gorlice.tv).>>

Artykuły w Gazecie Gorlickiej oraz na stronie Gminy Gorlice >>