W dniu 30.09.2014 r. uczniowie klasy II i III SP pod opieką pań:  Ewy Zasowskiej i Renaty Wantuch wybrali się na wycieczkę do Gorlic. W pierwszej kolejności uczniowie zwiedzili najstarszą kapliczkę w mieście z XVII w. Następnym punktem wycieczki był Dwór Karwacjanów z XV w., obecnie m. in. Siedziba Galerii Sztuki. W sali wystawowej zobaczyli wystawę malarstwa. Następnie udali się do kościoła parafialnego – bazyliki mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z końca XIX w. Kolejnym punktem wycieczki był Ratusz Miejski. Uczniowie dowiedzieli się, że kiedyś mieściła się apteka, w której prowadził prace badawcze Ignacy Łukasiewicz oraz zapoznali się z historyczną postacią ks. Bronisława Świeykowskiego. Z wieży ratuszowej uczniowie mieli okazję podziwiać panoramę miasta. Ciekawych informacji dotyczących historii rozwoju przemysłu naftowego  w rejonie Gorlic dostarczyło Muzeum Regionalne PTTK, a nasz rejon stanowi kolebkę światowego przemysłu naftowego. Stałą ekspozycją jest również Wielka Wojna, w tym głównie bitwy pod Gorlicami stoczonej w maju 1915 roku. W osobnej sali prezentowane są pamiątki związane z księdzem Bronisławem Świeykowskim burmistrzem miasta „z dni grozy”. Na zakończenie uczniowie udali się na Dworzysko, tzw. rynek maślany, gdzie poznali legendę bohaterskiej mieszczki – Tereski.

Ewa Zasowska