W dowód pamięci i uznania zasług Aleksandra hr. Skrzyńskiego uczniowie klas III-VI SP oraz gimnazjaliści 25 września złożyli wiązankę i znicze w rocznicę śmierci Premiera RP. Propagowanie wiedzy o wielkich osobistościach Zagórzan i rozwijanie zainteresowań przeszłością własnej miejscowości jest ważną częścią edukacji obywatelskiej i regionalnej. Młodzież szkolna rozumie, że Mauzoleum Skrzyńskich jest wyjątkowym obiektem kulturowym. Zagórzany należą do tych nielicznych miejscowości, które dały Polsce premiera i przyjęły jego szczątki.
Aleksander Skrzyński doceniał walory malowniczego krajobrazu, świadomie wybrał to miejsce wiecznego spoczynku. Jego słowa  ,,Gdy liście opadać będą z drzew kiedyś jesienią, odprowadźcie mnie tutaj…” stały się inspiracją dla tegorocznych obchodów. Lekcje w terenie poprowadzili: Małgorzata Stępień, Małgorzata Augustyn, Ewa Zasowska, Krystyna Holik i Ryszard Jamro.

Małgorzata Stępień