W Polsce i w Niemczech cieszymy się dzisiaj wolnością. Możemy wybrać miejsce, w którym chcemy mieszkać, możemy podróżować z jednego kraju do innego albo też wyjechać w dowolnym kierunku. Stale dokonujemy wyboru. Także biorąc udział w regularnych wyborach do parlamentu, które stanowią dla nas szansę. Możemy wybrać jakąś partię albo nie głosować, możemy sami zaangażować się politycznie albo wziąć udział w demonstracji za lub przeciwko czemuś. Przed 25 laty ludzie w Niemczech Wschodnich i w Polsce nie mieli wolności wyboru.

Ale w roku 1989 postanowili to zmienić. ..

Dnia 10 czerwca 2014r. uczniowie gimnazjum przedstawili prezentację multimedialną tematycznie związaną z przemianami roku 1989 w Polsce oraz Niemczech. Prezentacji towarzyszyły okolicznościowe piosenki i nastrojowe wiersze. Impreza odbyła się w ramach akcji prowadzonej przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. PNWM to międzynarodowa organizacja, która angażuje się na rzecz zbliżenia młodych ludzi z Polski i Niemiec. W tym roku mija właśnie 25 lat obrad Okrągłego Stołu w Warszawie, prawie wolnych wyborów oraz od upadku muru berlińskiego w ówczesnym NRD. Te wydarzenia są w obu krajach symbolami nowo odzyskanej wolności i demokracji. Jubileusz 1989 roku był dla PNWM inspiracją do ogłoszenia akcji Dzień Wolności.de | Tag der Freiheit.pl, w ramach której od 1 do 17 czerwca w całej Polsce i Niemczech odbywa się 240 różnych projektów. Do akcji przystąpili również uczniowie naszej szkoły. Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży przesłała dla zaangażowanych w akcję uczniów drobne upominki: latarki, słuchawki oraz ciemne okulary, które towarzyszyły im podczas występu jako symbole zniewolenia, izolacji społeczeństwa od prawdziwych informacji w czasach komunizmu. Dla uczniów Zespołu Szkół w Zagórzanach była to piękna poglądowa lekcja wychowania obywatelskiego.

Karina Szura