Nadchodzi wyjątkowy czas kanonizacji dwóch papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II. Chcemy się duchowo przygotować do tych szczególnych wydarzeń. W środę 23 kwietnia  br. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej podjęli  trud pielgrzymowania.  Polne ścieżki poprzez przysiółki Zagórzan powiodły w kierunku Kwiatonowic. Przy pomniku „TOTUS TUUS” Błogosławionego Jana Pawła II oczekiwali: ks. Piotr Fiksak, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski oraz ks. Krzysztof Baran z Zagórzan. Monument jest darem włoskiego Stowarzyszenia Bożego Miłosierdzia siostry Faustyny Kowalskiej. Decyzją kardynała Stanisława Dziwisza przekazany został dyrektorowi Ośrodka Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II  ks. Antoniemu Pyznarowi, obecnemu proboszczowi Bazyliki św. Piotra w Diecezji Piza, który w 2012 roku pomnik z białego marmuru  karraryjskiego ofiarował swojej rodzinnej parafii w Kwiatonowicach.  Kamień węgielny pod budowę kościoła papież Jan Paweł II poświęcił na krakowskich Błoniach podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. Obecnie wyjątkowy pomnik prosto z Italii trafił do Kwiatonowic i jest jedynym wykonanym z jednej bryły marmuru w całej diecezji.  Pielgrzymi otrzymali pamiątkowe pocztówki. W kościele ks. katecheta poprowadził modlitwę w intencji kanonizacji oraz  koronkę do Miłosierdzia Bożego. Pielgrzymi odśpiewali „Barkę”, ulubioną pieśń Papieża Polaka.
Duchowo umocnieni najmłodsi uczniowie dzielnie wędrowali pod opieką wychowawczyń: Renaty Wantuch, Ewy ZasowskiejMarzeny Nikiel. Natomiast  starszych z klas IV – VI poprowadzili: Barbara Kudławiec, Łukasz WiatrMałgorzata Stępień.
„Rok Szkoły w Ruchu” i aktywna turystyka piesza pozwala na szukanie wyjątkowości w ciekawych i zwyczajnych miejscach, wyróżniających się krajobrazem i dziedzictwem kulturowym najbliższego otoczenia.

Małgorzata Stępień