Patryk Żmigrodzki uczeń klasy II Gimnazjum został finalistą konkursu tematycznego „Stulecie czynu legionowego - drogi do niepodległości 1863-1918. Bohaterowie, wydarzenia, miejsca” dla uczniów gimnazjów województwa małopolskiego w r. szk. 2013/2014. Konkurs przeprowadził Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie na zlecenie Małopolskiego Kuratora Oświaty. Jako  współorganizatorzy wystąpili: Województwo Małopolskie, Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Patryk znalazł się w ścisłej czołówce. Jego autorska praca Ludzie o czystych sercach i polskich duszach w walce o Niepodległą została bardzo wysoko oceniona (53/60pkt). Poświecił ją i dedykował swojemu pradziadkowi Józefowi Wacławikowi,  sierżantowi nagrodzonemu przez gen. T. Rozwadowskiego odznaką „Orlęta” za obronę Lwowa i Kresów Wschodnich. Przybliżył też sylwetki innych mieszkańców Zagórzan walczących o wolną Polskę. W archiwum parafii w Zagórzanach przeglądał księgi metrykalne z XIX wieku, korzystał z zasobów Muzeów: Regionalnego PTTK w Gorlicach oraz Ziemi Bieckiej. Opracował materiały dostępne w rodzinnych albumach. Praktycznie poznał warsztat badawczy. Zgłębiał zagadnienia szeroko wykraczające poza wiedzę klasy II gimnazjum, wykazał się dodatkowymi umiejętnościami.
W listopadzie do testu sprawdzającego wiedzę z ruchów niepodległościowych okresu 1863-1918 przystąpili trzej drugoklasiści: Patryk Żmigrodzki, Karol Pawluś i Arkadiusz Bochenek. Wysokie noty  Patryka pozwoliły mu na zakwalifikowanie się do wyższych etapów. W Krakowie zmagał się z najlepszymi, przed komisją konkursową ustnie bronił swojej pracy i odpowiadał na pytania.
Patryk jest jedynym przedstawicielem naszego Gimnazjum, który uzyskał w tym roku tytuł finalisty. Już zdobył 8 punktów  rekrutacyjnych do szkoły ponadgimnazjalnej. Tym bardziej zasługuje na gratulacje.

Małgorzata Stępień – opiekun dydaktyczny