I znów „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” otworzyły przed nami swoje podwoje. Dnia 12.marca br. w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym „Kasztel w Szymbarku” uczniowie klas 4-6 SP historię odległych czasów poznawali w dwojaki sposób: tradycyjny i nowoczesny z użyciem multimediów.
W renesansowym dworze obronnym z XVI wieku wybudowanym przez Gładyszów młodzież poznawała epokę poprzez architekturę, ale i wyposażenie wnętrz, ubiory, broń i przedmioty codziennego użytku. Atrakcyjnym uzupełnieniem jest wystawa multimedialna „Interaktywny renesans”. Kasztelan Szymbarski w czerwonym kontuszu z wyczyszczoną szablą zabrał zwiedzających w wirtualną podróż.
W XVIII-wiecznej oficynie dworskiej, czyli dawnych stajniach, umieszczona została ekspozycja tematyczna „Historia Jazdy Polskiej 1920 i 1939”. Pozwoliła młodzieży poznać kolekcję wyposażenia i uzbrojenia polskich ułanów: kulbaki wojskowe, mundury, karabiny maszynowe, moździerze, armata Bofors 36, szable, lance, wóz taborowy i kuchnia polową. Dzieje jeździectwa w Polsce oraz funkcje prezentowanych eksponatów objaśniały ciekawe plansze.
W atmosferę początków XX wieku wprowadził trzeci obiekt zabytkowy, jakim jest mieszczański modrzewiowy dworek z 1920 roku. W miejsce oryginalnej już nieistniejącej budowli na teren muzeum przeniesiono identyczną z Gorlic.
Uczniowie pod opieką K. Holik, R. Jamro i M. Stępień przeżywali interesującą lekcję historii poza salą szkolną bez kosztownych dalekich wyjazdów. Odkrywcza podróż w przeszłość wzbogaca edukacyjnie, rozwija duchowo, wyzwala kreatywność i otwiera na nowatorskie utrwalanie tradycji. Więcej zdjęć w galerii >>
Małgorzata Stępień