Uczniowie klasy II gimnazjum dnia 13.grudnia 2013 r. w „Dworze Karwacjanów” obejrzeli film „Karol Wojtyła na Ziemi Gorlickiej” oraz uczestniczyli w jednej z cyklu „Lekcje w Muzeum” Gorlice w starej fotografii. Skorzystali z wyjątkowej okazji obejrzenia i porównania obrazu miasta w dużej perspektywie czasowej.
Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna filia w Gorlicach zaprosiła gimnazjalistów właśnie 13. grudnia w 32. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego na specyficzne zajęcia warsztatowe Symbole PRL-u. Uczniowie poznali warunki życia codziennego lat osiemdziesiątych XX wieku, wiele aspektów społecznych i politycznych oraz różnorodne nurty kultury. W ramach podsumowania zdecydowali o tym, co wyrzuciliby z PRL-u „na śmietnik historii”, a co chętnie zabraliby w podróżnej „walizce na przyszłość”.
Zajęcia w instytucjach kultury pozwalają młodzieży na lepsze rozumienie otaczającej rzeczywistości, poszukiwanie własnych dróg wyborów. Bogactwo zasobów muzealnych pozwala na cenne uzupełnienie lekcji historii i wos-u.

Małgorzata Stępień