Rok 2013 to okazja, by w 60. rocznicę śmierci oraz 100. rocznicę debiutu poetyckiego złożyć hołd wielkiemu poecie – Julianowi Tuwimowi, twórcy wielokrotnie wyróżnianemu za swoje osiągnięcia literackie.
Dnia 15 grudnia 2013 r. uczniowie klasy I i II SP oraz II i III G zaprezentowali życie i twórczość Juliana Tuwima.
W Poetyckiej Lokomotywie szczególne miejsce zajęła twórczość dla najmłodszych, gdyż to im poeta poświęcił wiele spośród swoich utworów. Wśród prezentowanych treści znalazły się adaptacje wierszy o Grzesiu, Pan Hilary, Lokomotywa. Młodzież gimnazjalna przywołała znane myśli autorstwa Tuwima, które na zawsze wrosły w naszą mowę. Wznosząc pośmiertny pomnik z granitu, oddała hołd artyście. Twórczość poety stanowiła także inspirację dla wielu artystów i kompozytorów, dlatego nasi uczniowie oraz chór szkolny zaprezentowali utwory Tuwima w wersji muzycznej.
Nad merytoryczną stroną uroczystości czuwały p. J. Nosal i p K. Holik. Stroną techniczną zajęli się p. A. Motyka i p. Ł. Wiatr. Chór szkolny przygotowała p. A. Pyznar.
Dekorację wykonała p. E. Kamińska wraz z uczniami klas gimnazjalnych. Obsługą sprzętu muzycznego zajął się nasz absolwent p. J. Śliwa.

Joanna Nosal i Krystyna Holik