W dniu 22 października 2013 r. przedstawiciele III klasy wraz z wychowawczynią Szkoły Podstawowej uczestniczyli w IX Gminnym Spotkaniu Plenerowym „A u nas już jesień”
w Zespole Szkół w Szymbarku. Jego celem było przybliżenie uczniom tradycyjnej kultury dawnej wsi. Podczas spotkania, które odbyło się w skansenie  pod hasłem „W szymbarskiej zagrodzie, mogliśmy oglądać prezentacje artystyczne w wykonaniu uczniów oraz poznać pracę i rękodzieło dawnych rzemieślników oraz ludowych artystów: kowala, garncarza, rzeźbiarza, prządek i innych. W pomieszczeniach skansenu próbowaliśmy skubania pierza, mielenia zboża w żarnach, rzeźbienia, tkania kilimów oraz krązania (szatkowania) kapusty. Mogliśmy również skosztować potraw przygotowanych przez panie z Rady Rodziców i Koła Gospodyń Wiejskich w Szymbarku.
Na spotkaniu przedstawiliśmy ludową przyśpiewkę i wywiad na temat zachowanych obyczajów ludowych w Zagórzanach. Nagrody są wspaniałe: ręcznie robione kukiełki oraz grę planszową. Zabawa była świetna. Wracaliśmy bardzo zadowoleni i brzuszkami pełnymi smakołyków.

Marzena Nikiel