95. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę stała się inspiracją dla zorganizowania plenerowej uroczystości patriotycznej o szerokim zasięgu środowiskowym. Z inicjatywy mgr Anety Motyki i mgr Małgorzaty Stępień zrodził się scenariusz działań pt. Raduje się serce…Raduje się dusza! W ramach edukacji patriotycznej i obywatelskiej uczniowie i wychowawcy własnoręcznie przygotowali biało-czerwone chorągiewki. Dzień obchodów 14. listopada upłynął pod znakiem barw narodowych: bieli – symbolu szlachetności i czystości zamiarów oraz czerwieni – męstwa i waleczności. Piękna słoneczna aura, powiewające chorągiewki i radosne uśmiechy sprawiły, że Marsz Niepodległości wywołał życzliwe zainteresowanie środowiska. Zwarta kolumna uczniów ZS podążała główną drogą Zagórzan aż do budynków Nadleśnictwa. Dalej wąską, wijącą się ścieżką  młodzież i zaproszeni goście weszli na teren  Cmentarza Wojennego Nr 125. Chóralnie  odśpiewano pełny tekst „Mazurka Dąbrowskiego”. W okolicznościowym przemówieniu pani dyrektor Iwona Jamro podkreśliła, że: Często nie zdajemy sobie sprawy z ogromu i trudności problemów, jakie należało pokonać u progu niepodległości. (…)Dziś, w 95. rocznicę Odrodzenia Polski, zwróćmy wdzięczną myśl ku naszym pradziadom, ku tym wszystkim, którzy patriotyzmem i entuzjazmem, walką i ideą przyczynili się do zmartwychwstania Ojczyzny. Podniosły, ale radosny nastrój, podtrzymała wiązanka utworów refleksyjno-patriotycznych. w wykonaniu uczniów klas piątej i szóstej SP. Przy dźwiękach werbla w Niepodległościowym Apelu Poległych padło zawołanie: Wzywam Was, wojskowi i cywilni uczestnicy bitwy pod Gorlicami oraz Was, Gorliczanie w austro-węgierskich mundurach, którzyście zachowali czyste serca i polskie dusze  w walce o niepodległą. Pod obeliskiem łączącym cztery łacińskie krzyże wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele: Zespołu Szkół w Zagórzanach z dyrektorem panią Iwoną Jamro, władz samorządowych z panem Aleksandrem Kaliszem, Przewodniczącym Rady Gminy Gorlice, panem Michałem Pyrciochem, sołtysem wsi Zagórzany oraz radnym Andrzejem Gubałą, Ośrodka Kultury GG, z dyrektorem Franciszkiem Rzeszutkiem, paniami Edytą KamieńskąEmanuelą Zawiłą, SU ZS w Zagórzanach, Rady Rodziców ZS w Zagórzanach z przewodniczącą panią Ewą Kalisz oraz Ewą Orłowską i Stanisławą Pawluś, Zespołu Szkół w Klęczanach z dyrektorem panią Jadwigą Kalisz, Nadleśnictwa Gorlice z sekretarzem Rafałem Stolarskim, Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Razem” w Gorlicach z panem Adamem Reczkiem, Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu z kierownikiem filii w Gorlicach Marią Cieślą i z panią Małgorzatą Janusz, najmłodsi wychowankowie Samorządowego Przedszkola w Zagórzanach z dyrektorem Lidią Klimek i panią Anną Martauz. Modlitwę za Ojczyznę i poległych poprowadził ks. Bolesław Bawiec, proboszcz parafii w Zagórzanach. Nastrojowa pieśń do słów A. Asnyka Miejcie nadzieję w wykonaniu gimnazjalistki, Jolanty Mitoraj zamknęła tę część uroczystości plenerowej. Biało-czerwone chorągiewki, jesienne liście i płonące znicze na mogiłach żołnierzy poległych w latach Wielkiej Wojny dopełniły niepodległościowej scenerii.

Aneta Motyka, Małgorzata Stępień

W galerii fotoreportaż >>

Zobacz również: http://gorlice.tv/2416-obchody-95-rocznicy-odzyskania-niepodleglosci-w-zagorzanach.html