27 września 2013 roku uczniowie Zespołu Szkół w Zagórzanach wraz ze swoimi opiekunami wzięli udział w sprzątaniu okolicy naszej szkoły przyłączając się w ten sposób do akcji sprzątania świata  - Polska  2013. Hasło tegorocznej akcji brzmiało „Odkrywamy Czystą Polskę”. Uczniowie dobrze przygotowani, tj. zaopatrzeni w worki, rękawice, odpowiedni strój i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem akcji, ruszyli spod szkoły wg przygotowanego harmonogramu. Klasy I–III SP posprzątały obejście szkoły i teren wokół Domu Ludowego. Klasa VI teren przy drodze w kierunku kościoła, natomiast klasy I – III Gim. teren wokół cmentarza parafialnego i komunalnego, teren wokół stadionu, oraz teren przy drodze w kierunku Nadleśnictwa.
Uczniowie zebrali 7 worków odpadów, w których znajdowały się np: jednorazowe reklamówki, odzież, plastikowe i szklane butelki, puszki aluminiowe, słoiki a nawet części samochodowe. Zebrane odpady uczniowie posegregowali i złożyli do odpowiednich pojemników.
Wnioski uczniów: „Takie akcje są potrzebne, ponieważ nasze środowisko jest zaśmiecone.” „Jako mieszkańcy wioski też jesteśmy za to odpowiedzialni.”

Małgorzata Augustyn