25. września br. minęła 82. rocznica śmierci Wielkiego Rodaka z Zagórzan, premiera rządu „zgody narodowej”, trzykrotnego ministra spraw zagranicznych, prawnika i dyplomaty. Młodzież Zespołu Szkół w zwartej kolumnie przemaszerowała wzdłuż głównej drogi aż pod budynki Nadleśnictwa Gorlice. Pod Piramidą–Mauzoleum rodziny Skrzyńskich złożyła wiązankę z biało-czerwoną szarfą i płonące znicze. Minutą ciszy oddano hołd pamięci Aleksandra hr. Skrzyńskiego. Kultywowanie wartości patriotyczno-obywatelskich, rozwijanie zainteresowań przeszłością własnej miejscowości, utrwalanie pamięci o wielkich osobistościach w przeszłości Zagórzan to założenia programowe tego rodzaju wycieczki pieszej. Praktyczne połączenie elementów edukacji regionalnej z treściami przyrodniczo-geograficznymi i dziedzictwem kulturowym również służy upowszechnianiu wyjątkowych miejsc, jakimi są: Piramida i Cmentarz Nr 125. Zagadnienia historyczne i konteksty kulturowe wyjaśniała mgr Małgorzata Stępień. Wskazywanie elementów krajobrazu,  rozpoznawanie gatunków roślin, określanie kierunków świata, rozpoznawanie znaków topograficznych i tajniki pracy z mapą uczniowie doskonalili pod kierunkiem mgr Małgorzaty Augustyn. Oprawą uroczystości i lekcji w terenie zajmowali się mgr Joanna Cieśla, mgr Krystyna Holik i mgr Ryszard Jamro. W Zagórzanach „Rok Szkoły w Ruchu” trwa.

Małgorzata Stępień