W uroczystej oprawie scenicznej z udziałem zaproszonych gości dnia 17. czerwca br. odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego uczniów klasy II Gimnazjum pt. „Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia”.
Inspiracją działań były poszukiwania patrona dla naszej szkoły. Głosy większości rodziców, uczniów i nauczycieli wskazały Komisję Edukacji Narodowej. Celami projektu stało się przybliżenie sylwetki pierwszego w świecie ministerstwa publicznej oświaty, a także pokazanie bogactwa dorobku Czasów Stanisławowskich oraz przełomowych zmian w kulturze, oświacie i nauce. Dzięki temu możliwe stały się reformy Sejmu Wielkiego i uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Podwaliny bytu narodowego pozwoliły Polakom przetrwać czas rozbiorów i wreszcie odrodzić się jako suwerenne państwo w 1918 roku.
Realizacja zadań projektu trwała od kwietnia do połowy czerwca 2013 roku. Trzy grupy gimnazjalistów: historyczno-literacka, teatralna oraz artystyczno-informatyczna przygotowały własną interpretację ważnych wydarzeń polskiego oświecenia. Działaniami koordynowały panie: Małgorzata Stępień, Joanna Cieśla i Alicja Pyznar.
Dynamiczny scenariusz występu połączył formułę spektaklu kostiumowego
z nowoczesnymi środkami wyrazu. Prostota scenografii, efekty dźwiękowe, kostiumy podkreślające ducha epoki oddały atmosferę czasów stanisławowskich. Uczniowie wykazali się kreatywnością, śmiałością w poszukiwaniu twórczych rozwiązań oraz ujawnili talenty: aktorskie, raperskie, taneczne, wokalne oraz recytatorskie. Młodzi odtwórcy sugestywnie zainscenizowali przebieg obiadu czwartkowego w królewskich Łazienkach, bajki Krasickiego, satyry Naruszewicza i sielanki Karpińskiego. Prezentację zakończyli uroczystym polonezem Pożegnanie Ojczyzny Michała Kazimierza Ogińskiego, jednego z najbardziej znanych polskich utworów fortepianowych. Wzruszeni rodzice nagrodzili swoje dzieci gromkimi oklaskami.

Małgorzata Stępień

Więcej zdjęć z podsumowania w galerii >>