Z okazji 222. rocznicy uchwalenia „Ustawy Rządowej” 29. kwietnia br. w poniedziałkowe popołudnie w Zespole Szkół odbyła się uroczystość patriotyczna „Vivat Konstytucja!” Mieszkańcy Zagórzan, rodzice, dziadkowie oraz przedstawiciele władz samorządowych licznie odpowiedzieli na zaproszenie szkolnej społeczności. Uczniowie wręczali gościom biało-czerwone kokardki i przy dźwiękach nastrojowych pieśni narodowych wskazywali miejsca na widowni. Uroczystość rozpoczęła się wspólnie odśpiewanym hymnem państwowym. W okolicznościowej prelekcji nauczycielka historii podkreśliła doniosłą rolę  Konstytucji 3 Maja jako dzieła nowożytnie odważnego, pierwszego w Europie, drugiego na świecie. Ten bezkrwawy przewrót ustrojowy dokonany w 1791 r. był w sile odradzającej naród tak płomienny, że mogły z niego czerpać następne pokolenia.
Uczniowie klas 4 i 5 SP  zainscenizowali ważne wydarzenia polityczne z okresu obrad Sejmu Wielkiego, przedstawiła artykuły Ustawy Rządowej z 1791 roku oraz moment jej sejmowej aklamacji. W rolę króla Stanisława Augusta wcielił się Krystian Orłowski, jako marszałek Małachowski wystąpił Mateusz Machowski, jako Hugo Kołłątaj – Arek Knapik, Ignacy Potocki – Daniel Sarkowicz. Monarchów ościennych państw zagrali: Dominika Kuk, Przemek Szpyrka i Jakub Haberek. Narratorami byli: Martyna Czyżyk i Bernard Rolak. Dźwięki werbla, wiwaty na cześć króla i Konstytucji oraz powiewające biało-czerwone chusteczki wzmocniły patriotyczną atmosferę. Szkolny chór pod kierunkiem mgr Alicji Pyznar zaprezentował wiązankę  polskich pieśni narodowych: Witaj, majowa jutrzenko, Polonez 3 maja, Rota, Pieśń konfederatów barskich, Żeby Polska, natomiast słowo wiążące przygotowała gimnazjalistka Aneta Jerzak. Podczas koncertu publiczność oglądała tematyczną prezentację. Autorski scenariusz uroczystości środowiskowej  opracowały
i wdrożyły mgr Aneta Motykamgr Małgorzata Stępień. Dla utrwalenia symboliki barw narodowych w oprawie plastycznej sali dominowały biel (szlachetność, czystość) i czerwień (odwaga, waleczność). Instruktor Gminnego Ośrodka Kultury mgr Edyta Kamińska wykonała istotny element scenografii - kopię „Królewskiego kołacza”, alegorii I rozbioru Polski. Uroczystość swą obecnością zaszczycili: Aleksander Kalisz, przewodniczący Rady Gminy, Lidia Klimek, dyrektor Samorządowego Przedszkola, Michał Pyrcioch, sołtys Zagórzan, Ewa Kalisz i Barbara Mitoraj, przedstawicielki Rady Rodziców, Janina Bagnicka, emerytowana nauczycielka.
Póki w narodzie myśl swobody żyje, wola i godność i męstwo człowiecze…[A. Asnyk „Nad głębiami”] Łączenie pokoleń w ważnych momentach dziejowych to właściwa droga do budowania tożsamości narodowej i poznawania polskich tradycji demokratycznych.

Małgorzata Stępień i Aneta Motyka

Czytaj również na:

Relacja wideo do obejrzenia na :

Więcej zdjęć z uroczystości w galerii >>