Dnia 10 grudnia 2012 r. w Zespole Szkół w Zagórzanach odbyła się uroczysta akademia poświęcona 70 rocznicy śmierci Janusza Korczaka. Spotkanie to było odpowiedzią na ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. W nastrój zadumy i refleksji wprowadzili zebranych gości uczniowie klas gimnazjalnych, którzy przedstawili program słowno-muzyczny ukazujący życie i działalność światowej sławy prekursora działań na rzecz praw dziecka. Nad przygotowaniem spektaklu czuwały nauczycielki j. polskiego panie: Joanna Nosal i Krystyna Holik, oprawę muzyczną przygotowała nauczycielka muzyki pani Alicja Pyznar.

Młodzi artyści oddali hołd wybitnemu pedagogowi, lekarzowi, człowiekowi, który całe swe życie poświęcił dziecku. Ponadczasowa mądrość sentencji autorstwa J. Korczaka uświadomiła obecnym ideę jego posłannictwa. Stary doktor podkreślał, że dziecko choć małe jest pełnowartościowym człowiekiem, zniósł podział na dorosłych i dzieci. Chciał, by dziecko traktowane było podmiotowo, by miało swoją godność, wolność, swoje miejsce w rodzinie,  w domu, w szkole, w społeczeństwie. Działalność wybitnego pedagoga ukazana została   w słowie recytowanym, utrwalona w postaci prezentacji multimedialnej. Nie zabrakło też gry aktorskiej w zaaranżowanej przez młodzież redakcji gazetki. Swoje uznanie i wdzięczność dla J. Korczaka wyrazili w listach do niego adresowanych.
Oby sentencja „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” przyświecała nam w codziennej pracy, a uśmiech dziecka rozświetlał każdy szkolny dzień, był największą nagrodą za trud i wysiłek włożony w nauczanie i wychowanie młodego pokolenia.

Joanna Nosal

Więcej zdjęć z uroczystości w galerii >>