Dnia 15 czerwca 2012 r. uczniowie klas: II, III a, b Gimnazjum odbyli  edukacyjną wycieczkę do Krakowa i Oświęcimia. Opiekę sprawowali nauczyciele: Krystyna Holik,  Joanna Nosal i Ryszard Jamro. Krótka wizyta w stołecznym Krakowie umożliwiła kontakt ze specyficzną zabudową średniowiecznego miasta. Oświęcim - główny cel wyjazdu to okazja do pogłębienia wiedzy na temat historii II wojny światowej. Przewodnicy  pokazali makabryczne funkcjonowanie obozów Auschwitz – Birkenau. Baraki, w których więźniowie wiedli codzienne życie, piece krematoryjne robią wstrząsające wrażenie. Pod ścianą śmierci gimnazjaliści zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć ofiar ludobójstwa, wśród nich ojca Maksymiliana Kolbe, który dobrowolnie oddał życie za współwięźnia.  Uczniowie przeszli również ,,szlakiem śmierci”- drogą więźniów  transportowanych do Birkenau z całej Europy. Wycieczka okazała się żywą lekcją historii, nazistowskie obozy koncentracyjne były fabrykami śmierci, ale w tym miejscu, można docenić wartość i sens życia ludzkiego.

Małgorzata Stępień

Więcej zdjęć z wycieczki można zobaczyć w galerii >>