W piątek 27 kwietnia br. uroczystą akademią została uczczona 221 rocznica uchwalenia polskiej konstytucji – pierwszej w Europie, drugiej na świecie. Zdaniem historyków badaczy ustroju państw Ustawa Zasadnicza stanowiła udane połączenie oświeceniowych idei państwa  z polską tradycją. Wzmacniała władzę ustawodawczą i wykonawczą bez wprowadzania absolutyzmu. Nadal stanowi wzór wznoszenia się ponad podziałami w imię wspólnego dobra państwowego i przypomina, że Wolność jest skarbem, którego obrona staje się obowiązkiem każdego nowego pokolenia. Scenariusz uroczystości przygotowały: mgr Barbara Kudławiec i mgr Joanna Cieśla. Uczniowie klasy I b gimnazjum nakreślili historyczne ramy ratowania Polski w XVIII wieku poprzez reformy Sejmu Wielkiego. Podkreślili również podwójną rangę dnia 3 maja – jako święta narodowego oraz kościelnego pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.  Występ uświetniły pieśni w wykonaniu  szkolnego chóru i solistek pod kierunkiem mgr Alicji Pyznar.

Małgorzata Stępień