Czy znamy wyjątkowe skarby natury ukryte w wielogatunkowym lesie zagórzańskim? Administracyjnie jest to teren Nadleśnictwa Gorlice z siedzibą w Zagórzanach. Wybraliśmy się, aby sprawdzić, czy i jakie są związki przyrody z rodziną Skrzyńskich. Głównym przewodnikiem i ekspertem botanicznym była mgr Renata Wantuch. We wtorek 24 kwietnia br. wyruszyły pod opieką swoich wychowawców dwie grupy uczniów: edukacji wczesnoszkolnej oraz klas IV-VI SP.  Sprawdziliśmy stan roślin wiosennych wokół piramidy Skrzyńskich. Z drugiej strony obiektów  Nadleśnictwa droga z doliny poprowadziła na wąskie zadrzewione siodło, kryjące żołnierskie nagrobki cmentarza nr 125. Ścieżka-serpentyna powiodła nas wyżej w stronę Lasu Zagórzańskiego. Rozległa łąka pełna wyjątkowych roślin cieszyła nasze oczy białymi, niebieskimi i żółtymi plamami kwitnących: zawilców, pierwiosnków, barwinka, ziarnopłonu. Pani Wantuch pokazała, jak rozpoznać groszek wiosenny, mioduszkę wyniosłą, szczawik zajęczy i wilczomlecz. Przejrzyste powietrze pozwoliło podziwiać rozległą panoramę aż po górę Maślaną i Doły Jasielsko-Sanockie.  Jeszcze bezlistne krzewy żarnowca wskazały nam drogę do pomnika przyrody. Dąb szypułkowy „Aleksander” jest jednym z najstarszych okazów, liczy ponad 200 lat. Główne konary są mocno zniszczone przez śniegoliść. Gałęzie połamały się od wczesnych opadów śniegu. Dzieci mierzyły obwód pnia, skopiowały wzór kory dębowej, opisywały  sylwetę „Aleksandra”. Wędrówka polnymi ścieżkami od strony Kwiatonowic w kierunku szkoły pozwoliła nam dalej podziwiać szatę roślinną.  Wróciliśmy pełni wrażeń jednak bardzo zmęczeni długim dystansem.

Zdjęcia z wycieczki z można zobaczyć w galerii >>

Małgorzata Stępień