„Rozświetlił mroki nocy i umysły…” to tytuł spektaklu autorskiego pani Haliny Osińskiej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach. Spektakl został przygotowany z okazji 60-lecia tejże szkoły. Uczniowie klasy II gimnazjum, pod opieką pani Krystyny Holik oraz Katarzyny Ciapaj, mieli okazję obejrzeć to widowisko na deskach Gorlickiego Centrum Kultury w dniu 16.01.2012 r.
Sztuka opowiada o życiu i pracy Ignacego Łukasiewicza na tle epoki, w której żył, ale ukazuje również ponadczasowość tej postaci. Scenariusz powstał w oparciu o powieść Jerzego Sikory „Ignacy Łukasiewicz” oraz o przemyślenia autorki.
Spektakl przybliżył uczniom postać tego wybitnego naukowca, a sam wyjazd był okazją do nawiązania nowych znajomości z uczniami sąsiednich szkół ;)

Katarzyna Ciapaj