Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia przynajmniej raz w roku na scenie GCK w Gorlicach otwiera przed nami zaczarowany świat wyobraźni. Dnia 16 listopada br. podopieczni Szkoły Podstawowej i Gimnazjum skorzystali z oferty. Uczniowie klas IV-V SP przyjęli zaproszenie na spektakl „Książę i Żebrak” oparty na motywach dzieła Marka Twaina. Była to nie tylko możliwość poznania interesującej opowieści, ale również okazja obejrzenia żywego, barwnego i ciekawego widowiska. Uczniowie poznali piękną konwencję wędrownego teatru elżbietańskiego, gdzie kostium staje się rolą, a słowo nabiera niezwykłej twórczej mocy.
„Więc uszy do góry, uśmiechnij się, bycie dzieckiem nie jest złe.” Najmłodsi uczniowie poznali bohatera baśni Charles’a Perraulta „Tomcia Paluszka”. Wielkość człowieka nie zależy od jego wzrostu, ale od siły charakteru. Wyobraźnia pozwala dzieciom przeżywać przygody pszczoły Uli, trutnia Lenia, muchy flejtuchy, komarów korsarzy i odkrywać wartość Dobra, Odwagi, Szlachetności.
Gimnazjaliści obejrzeli przedstawienie ,,Między niebem a piekłem”, spektakl, który próbuje szukać odpowiedzi na pytania o dobro i zło, prawdę i kłamstwo. Reżyser, wykorzystując oryginalny motyw teatru w teatrze, osadził akcję w rzeczywistości PRL- u. Aktorzy posługiwali się słowa zaczerpniętymi  z kanonu lektur szkolnych: Mitologii, Biblii, Dziadów cz. II, Makbeta, Romea i Julii, Fausta i Świętoszka. Przedstawiona rzeczywistość minionych czasów uświadomiła młodzieży jak cenne jest życie w świecie nieograniczonej wolności słowa i myśli.
O edukację teatralną i obcowanie ze sztuką sceniczną troszczą się nauczycielki: Krystyna Holik, Małgorzata Stępień, Joanna Nosal, Marzena Nikiel, Renata Wantuch i Ewa Zasowska.

Małgorzata Stępień