Hasło przeświecało tegorocznym obchodom 93 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Prawdziwą lekcję historii przygotowali uczniowie klasy II gimnazjum pod opieką pań: Krystyny HolikJoanny Nosal. W poniedziałek 14 listopada były  refleksyjne recytacje, nastrojowe pieśni patriotyczne i legionowe. W jesiennej scenografii pojawiły się brzozy-płaczki, zeschłe liście, nagrobne krzyże, płonące znicze. Uczniowie przywołali trudny czas rozbiorów i wielkich powstań narodowych: kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego. Nie zabrakło sylwetki brygadiera Józefa Piłsudskiego, twórcy odrodzonej Polski. „Wszyscy jesteśmy Polski żołnierzami…”  współczesnym pokoleniom brzmią wciąż aktualne słowa.  Pani Alicja Pyznar dyrygowała szkolnym chórem i występami wokalistek. Natomiast Konrad Siarkowicz z kl. II Gim. i jednocześnie uczeń szkoły muzycznej wykonał utwór solowy na saksofonie.

Małgorzata Stępień