kliknij aby zobaczyć w powiększeniu kliknij aby zobaczyć w powiększeniu

Nadchodzi 93 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Gorlice 1915"  oraz Urząd Miasta Gorlice wyszły z ciekawą propozycją dla uczniów miejskich i gminnych szkół podstawowych. Adresaci konkursu zapoznali się z genezą, przebiegiem i skutkami Bitwy pod Gorlicami, tzw. Przełomu Gorlickiego z 2 maja 1915r., historią cmentarzy wojennych Beskidu Niskiego, biografią ks. Bronisława Świeykowskiego, burmistrza „z dni grozy”. Naszą szkołę godnie reprezentowali Arkadiusz Bochenek i Karol Pawluś z kl. VI. W Domu Polsko-Słowackim dn. 9 listopada wraz z innymi uczestnikami zmagali się z trudną tematyką batalistyczną, szczegółami umundurowania i uzbrojenia. O miejscach na podium zdecydowały niewielkie różnice, co świadczy o wysokim poziomie wiedzy nt. „małego Verdun”. Uroczystego wręczenia dyplomów i upominków dokonali członkowie GRH Gorlice 1915 oraz przedstawiciele Urzędu Miasta.

Małgorzata Stępień

Zdjęcie do artykułu oraz zdjęcia w galerii dotyczące konkursu historycznego "Gorlice 1914 - 1918" pochodzą ze strony: www.gorlice1915.dobroni.pl . Na tej stronie znajduje się również więcej informacji na temat tego konkursu.