Uczniowie w szkole zdobywają szlify aktywności obywatelskiej. Jeżeli młodzi ludzie mają poczucie oddziaływania na swoje najbliższe otoczenie, widzą sens w działalności Samorządu Uczniowskiego, można prognozować, że w przyszłości będą również chcieli mieć wpływ na to, w jakim państwie chcą żyć, jaki jest samorząd lokalny.
Zainteresowanie uczniów udziałem i kandydowaniem w wyborach do władz samorządów uczniowskich jest miarą stopnia ich zaangażowania w życie własnej społeczności. W  naszej szkole dn. 14.09.2011r. odbyły się powszechne, tajne i równe wybory do samorządu szkolnego. Zgodnie z ordynacją wyborczą każda z klas zgłosiła swoich kandydatów. Nazwiska zostały umieszczone na kartach do głosowania. Komisja  wyborcza w składzie: Gabriela Jamro, Angelika Kordzikowska i Magdalena Mitoraj sprawdzała listy, ważność legitymacji, wydawała karty do głosowania. Kabiny umożliwiły spokojne zakreślanie nazwisk wybranych kandydatów. Uczniowie Zespołu szkół demokratycznie wskazali na Jolantę Mitoraj z klasy I b Gim. jako przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, natomiast zastępcą został Szymon Przybyłowicz z klasy II Gim. Gratulujemy! Życzymy, aby praca włożona w budowanie szkolnej samorządności przynosiła zawsze wiele satysfakcji i radości.

Anna Chochołek, opiekun SU