Dnia 25.11.09 roku klasy I, IIIa i IIIb gimnazjum  wraz z opiekunami panią Małgorzatą Stępień i panią Krystyną Holik udały się do Gorlickiego Centrum Kultury na spektakl Antygona.
Został on przedstawiony przez aktorów  Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Przedstawienie opierało się na historii napisanej przez Sofoklesa, lecz zostało uwspółcześnione.     Akcja właściwa rozgrywała się w tzw. ''teatrze cieni", w którym dialogi zostały zaczerpnięte ze sztuki Sofoklesa. Bohaterami byli bezdomni, pragnący po chrześcijańsku pochować swojego zmarłego przyjaciela. Mimo napotkanych przeszkód, udało im się tego dokonać. Scenografia przedstawiała jesienny park, a na scenie znajdowała się tylko ławka. Efekty świetlne i dźwiękowe idealnie oddawały klimat sztuki. Aktorzy świetnie odegrali swoje role i byli bardzo przekonujący. Stroje odzwierciedlały ubiór ludzi bezdomnych i biednych.
Mimo to uczniowie mieli mieszane uczucia. Jedni uważali przedstawienie za ciekawe, drudzy stwierdzili, że podobały im się niektóre fragmenty, ponieważ sztuka była zbyt uwspółcześniona i miała bardzo mało wspólnego z Antygoną Sofoklesa.
Wyjazdy takie są potrzebne, ponieważ łączą przyjemne z pożytecznym - naukę z "zabawą", a uczniowie lubią taki rodzaj rozrywki.

Weronika Jamro