„By nie zgasła pamięć ..” – druga wojna światowa z perspektywy gimnazjalisty – to projekt, w którym uczestniczyli gimnazjaliści Zespołu Szkół w Zagórzanach, realizowany od września 2009 roku. Podczas spotkań uczniowie poznawali historię Polski w latach 1939 – 1945. Tematyka warsztatów uzależniona była od zainteresowań uczestników. Poruszono tematy związane z bohaterskimi postawami obrońców naszego kraju, z  walką narodowowyzwoleńczą. Młodzież poznawała poezję tamtego okresu, dokumentację filmową, zachowane zdjęcia  i dokumenty. Uczniowie poznali realia życia podczas wojny, wojenną historię swojego regionu. Warsztaty miały za zadanie zwiększyć poczucie przynależności narodowej wśród młodzieży, zrozumienie znaczenia świąt narodowych – ich doniosłość i uroczystość.