W II semestrze roku szkolnego 2009/2010 rusza projekt edukacyjny Zjawiska fizyczne w obiektywie opracowany przez panią Anetę Motykę. Grupa uczniów gimnazjum postanowiła „poszukać” wokół siebie fizyki i sfotografować ją.
Zjawiska fizyczne w obiektywie – to projekt edukacyjny polegający na zebraniu i usystematyzowaniu informacji o zjawiskach fizycznych, które na co dzień spotykamy w naszym otoczeniu.
Na samym początku uczniowie zapoznają się  z tematyką projektu, otrzymają przydział czynności, zapoznają się z obsługą sprzętu.     Następnie pani A. Motyka przeprowadzi zajęcia w pracowni komputerowej na temat metod formatowania i obróbki zdjęć.
Kolejny i najważniejszy etap projektu to prowadzenie zajęć w terenie (fotografowanie zjawisk fizycznych). Na podstawie zgromadzonych zdjęć, wykonany zostanie  album, zawierający zdjęcia sfotografowanych przez uczniów zjawisk fizycznych wraz  z krótkim opisem przyczyn i warunków ich powstawania.

Końcowym etapem projektu będzie wykonanie prezentacji multimedialnej podsumowującej całość prac oraz wystawy zdjęć sfotografowanych zjawisk przyrody (galeria zdjęć)
i  zaprezentowanie ich wszystkim uczniom.